Med kompetente farvevalg og respekt for detaljen har den bevaringsværdige bygning Mariendalshus fra 1903 fået fuld genoprejsning til værdighed og skønhed. Farvesætning, detaljer og materialevalg i vores bygninger er afgørende for oplevelsen af og stemningen i vores by.

Fokus i renoveringen har været at:
- Bevare ejendommens arkitektoniske udtryk, ved nænsom restaurering af facadens detaljer.
- Vælge materialer med en lang levetid; tagbelægningen er naturskifer med en levetid på over 100 år.
- Skabe liv og venlig stemning ved at farvesætte gårdfacaden med en smuk okkergul farve.

Den okkergule farve skaber ikke kun sammenhæng med underfacaden mod gaden, og de klassiske farver på Frederiksberg; den valgte gule farve reflekterer et varmt lys, som betyder at ejendommens beboere nu oplever gårdrummet som indbydende, og naboerne får reflekteret et helt nyt, varmere lys ind i deres boliger.

Tak til bygherre A/B Mariendalshus, bygherrerådgiver Falcon A/S, totalentreprenør Hovedstadens Bygningsentreprise a/s og ingeniør Thorup Rådgivende Ingeniører Aps for godt samarbejde.

 

Se hele projektet her: https://www.paalsson.dk/projekter/mariendalshus